Rada Fundatorów
Dariusz Szwed – członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu oraz przewodniczący Rady Programowej (patrz poniżej). Ekonomista, ekolog, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, polityk. W latach 2004-11 współprzewodniczący partii Zielonych.
Uczestniczy w pracach parlamentarnych komisji i podkomisji dotyczących problematyki ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Od kilkunastu lat jest konsultantem w zakresie zrównoważonego rozwoju i sektora pozarządowego wielu instytucji/organizacji, m.in.: Banku Światowego, Centrum Prawa Ekologicznego, Greenpeace International, Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Milieukontakt Oost-Europa, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowej Unii Ochrony Przyrody IUCN, WWF. Były doradca Grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim, obecnie współpracuje z wybranymi europosłami Grupy Zielonych/EFA w PE Autor i współautor książek i publikacji z dziedziny zrównoważonego rozwoju i lobbingu ekologicznego.
Karol Zamojski – członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu. Filozof, polityk, działacz społeczny i wykładowca akademicki.
Beata Maciejewska – członkini Rady Fundatorów do lutego 2015 r., prezeska zarządu od 2012 r. do lutego 2015 r. Redaktorka naczelna magazynu „Zielone miasto”. Edukatorka społeczna, (współ)autorka i redaktorka publikacji z dziedziny zrównoważonego rozwoju, róności, zielonej modernizacji, m.in. „Zielone miasto nowej generacji”, „Zrównoważony rozwój metropolii Silesia”, „Zielony Nowy Ład społeczny”. Od 2013 roku na podstawie jej książki pt. „Polka Powiatowa i zielona modernizacja” realizowana jest ogólnopolska kampania na rzecz równoprawnego udziału kobiet w rozwoju lokalnym, objęta patronatem m.in. Pierwszej Damy RP, Anny Komorowskiej.
Zarząd
Maria Janiak – Prezes Zarządu.
Karolina Skowron – Członek Zarządu.
Polityczka i działaczka społeczna (w latach 2005-2014 aktywna w partii Zielonych, m.in. członkini Rady Krajowej), zaangażowana w prawa człowieka, w tym w szczególności w prawa mniejszości seksualnych oraz równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Wegetarianka, działaczka na rzecz praw zwierząt. W swojej działalności skupia się także na rozdziale religii od polityki państwa.
Absolwentka (nagrodzona za najlepsze wyniki egzaminu) socjologii na The London School of Economics and Political Science oraz retoryki praktycznej i krytyki w Polskiej Akademii Nauk. Przewodnicząca stowarzyszenia polskich absolwentów University of London. Certyfikowana tłumaczka języka angielskiego. Kandydatka w wyborach do Rady Miasta Gdańska (pierwsze miejsce na liście KWW Lewica-Młodzi Socjaliści-Zieloni w okręgu czwartym) w 2006 roku, w wyborach do Europarlamentu w 2009 roku, oraz w wyborach do Sejmu w 2011 roku z ramienia Zielonych. Pisała m.in do „Zadry”, „Furii”, oraz „Perspektyw.” Zawodowo pracuje w międzynarodowych korporacjach, mediach, oraz organizacjach pozarządowych
Anna Sudolska Bytof – Członek Zarządu
Współpracują z nami
Bartłomiej Kozek (ur. w 1987 w Rzeszowie) – redaktor i autor wybranych publikacji Zielonego Instytututu, m.in. .redaktor publikacji nt. społecznego wymiaru Zielonego Nowego Ładu w Polsce, współwydawanej przez Zielony Instytut, Fundację im. Heinricha Boella oraz Green European Foundation.
Agnieszka Kraska – odpowiada za szatę graficzną większości projektów i wydawnictw Zielonego Instytutu, w tym dwumiesięcznika „Zielone miasto”. Z wykształcenia jest graficzką. Projektuje wszystko, od wlepek po billboardy. Najbardziej jednak lubi robić książki. Założycielka i członkini kolektywu sabatnika feministyczno-boginicznego „Trzy Kolory”. Mieszka w Londynie.
Anna Laszuk – członkini zarządu Zielonego Instytutu w latach 2012-14. Lingwistka i etnolożka, absolwentka lingwistyki stosowanej i etnologii na UW. Studentka filologii białoruskiej. Koordynatorka projektów Ostrej Zieleni, w ramach stowarzyszenia współpracuje z Cooperation and Development Network Eastern Europe. Współprowadziła kampanię wyborczą Zielonych do Sejmu w 2011 roku. W latach 2006 i 2008 współorganizowała festiwal promocji wolontariatu Rukava wraz z Centrum Kultury Włoskiej w Niżnym Nowogrodzie (Rosja).
Dariusz Paczkowski – rocznik 1971. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art zaangażowane społecznie. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych. Prowadzi warsztaty w Polsce i na świecie. Zielony Instytut zamierza wspierać właśnie w ten sposób.
W latach 80. aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy 3Fala.art.pl. Współzałożyciel grupy antynazistowskiej (GAN). Współpracownik wielu organizacji pozarządowych. W 2001 roku nagrodzony za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi przez australijską Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”. Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych.
Liliana Religa – prezeska zarządu Zielonego Istytutu w latach 2010-12. Pracowała m.in. przy koordynacji warsztatów podczas Green European Summer University w Słubicach/Frankfurcie, projektów „Push Europe” i „Zielona Wikipedia”. Organizowała debaty i tłumaczenia publikacji dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i Zielonego Nowego Ładu w Polsce. Współpracowała przy rozbudowie portalu Green New Deal.
Absolwentka filologii tłumaczeniowej w zakresie języka niemieckiego i angielskiego na Uniwersytecie Warszawskim, studentka Gender Mainstreaming w Instytucie Badań Literackich PAN. Prowadzi badania w zakresie lingwistyki i translatoryki feministycznej, fallogocentryzmu i antropologii jedzenia. Interesuje się feminizmem, świadomą konsumpcją, edukacją medialną i slow foodem.
Sławomir Potapowicz – dokumentuje wybrane wydarzenia Zielonego Instytutu. Politolog. Ukończył studia podyplomowe z zakresu samorządu terytorialnego na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzanie w administracji publicznej w WSZiP im. L. Koźmińskiego, ukończył kurs i zdał egzamin na Członka Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Radny m.st. Warszawy (1998-2002), radny Województwa Mazowieckiego (2002-2006). W latach 2002-2004 zastępca Burmistrza Dzielnicy Warszawa Praga-Południe oraz w latach 2005-2006 zastępca Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola. Pracował w Giełdzie Papierów Wartościowych i Banku Gospodarstwa Krajowego. Żonaty. Hobby – fotografia.
inż. Robert Słotwiński – współpracuje z Zielonym Instytutem przy projekcie demokracji energetycznej. Absolwent Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od wielu lat aktywnie działa na rynku instalacyjnym. Uczestniczy w dyskusji nad projektem nowej ustawy OZE jako zwolennik twardego stąpania po ziemi wynikającego z realiów ekonomicznych i doświadczeń innych rynków europejskich. W pracy stawia na fachowość i dobre relacje interpersonalne, skutecznie zjednując sobie nawet największych oponentów. Prywatnie ojciec 11-letniego Olafa, z którym spędza cały wolny czas na wspólnych wyjazdach rowerowych i narciarskich.
Andrzej Szeremeta (Bruksela) – z wykształcenia technolog żywności ze specjalnością żywienie człowieka i dietetyka. Rozpoczął studia doktoranckie o rynku żywności ekologicznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2008 roku pracuje w Grupie Europejskiej IFOAM w Brukseli jako Koordynator prawa żywnościowego, gdzie zajmuje się rozporządzeniem UE w sprawie żywności ekologicznej (w szczególności akwakultury i wina), ekologicznym przetwórstwem żywności, dobrostanem zwierząt, sprzedażą lokalną i bezpośrednią, znakowaniem, jakością i bezpieczeństwem żywności oraz zrównoważoną konsumpcją. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Ziarno z Grzybowa. Jako partner z Polski przyłączył się do inicjatywy E(co)-Qualify – platformy rozwoju edukacji i kwalifikacji dla sprzedawców żywności ekologicznej. Jest członkiem zespołu redakcyjnego BioKuriera – czasopisma informacyjno-edukacyjnego o produktach ekologicznych. Zainicjował stronę internetową skierowaną do konsumentów żywności ekologicznej z listę sklepów i innych miejsc sprzedaży żywności ekologicznej w Polsce.
Katarzyna Tobolska (Olsztyn) – Olsztynianka z urodzenia i z wyboru, działa wraz z koalicją lokalnych organizacji wolnościowych na rzecz powołania miejskiej pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, współorganizatorka pierwszej olsztyńskiej Manify. Ukończyła magisterskie studia ze społecznej psychologii stosunków międzykulturowych, podyplomowe z socjoterapii i pomocy psychologicznej oraz z zarządzania zasobami ludzkimi. Feministka przekonana o absolutnej równości kobiet i mężczyzn w prawach, obowiązkach, odpowiedzialności i szansach. Agnostyczka życząca sobie Polski neutralnej światopoglądowo i prawdziwie świeckich instytucji państwowych.