Podręcznik europejskiej inicjatywy obywatelskiej

„Podręcznik europejskiej inicjatywy obywatelskiej” został wydany przez Green European Foundation we współpracy z Zielonym Instytutem. Stanowi praktyczny przewodnik po pierwszej próbie stworzenia ponadnarodowego narzędzia demokracji bezpośredniej, przybliża kulisy jego konstruowania i uczy, jak z niego korzystać.

Nowy cel

Nowa europejska inicjatywa obywatelska (Art. 11.4 Traktatu o Unii Europejskiej) daje milionowi obywateli/ek UE z 1/4 państw członkowskich nową możliwość kształtowania polityki ustawodawczej. Z wejściem w życie tego pierwszego w historii ponadnarodowego narzędzia demokracji bezpośredniej, obywatele i obywatelki Unii otrzymają takie samo jak Parlament Europejski i państwa członkowskie prawo do wpływania na Komisję Europejską.

Nowa praktyka

Prawo do europejskiej inicjatywy obywatelskiej może przynieść realną zmianę. Pierwsza edycja tego podręcznika omawia kontekst i tło, których potrzebujemy, aby skutecznie wkroczyć w nowy etap polityki europejskiej, razem z pozostałymi 500 milionami obywatelami UE. Twoja nowa szansa

Jest to pierwszy praktyczny przewodnik po europejskiej inicjatywy obywatelskiej, zawierający instrukcję 10 Kroków do skutecznego korzystania z nowego instrumentu, na które składają się: (1) Pomysł, (2) Wiedza, (3) Cele, (4) Projekt, (5) Rejestracja, (6) Zbieranie Podpisów, (7) Dialog, (8) Progi, (9) Komunikacja, (10) Wyniesione Lekcje.

Publikacja dostępna w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim na stronie Green European Foundation. Zapraszamy do lektury!

Pobierz publikację (PDF)

Dodaj komentarz